Bosco Verticale са едни от най-забележителните сгради в Милано, които будят и любопитство, и възхищение. Причината за това е неповторимият им архитектурен дизайн, който е съвкупност от устойчивост, иновации и буйна растителност.
Проектът е дело на екипа на Boeri Studio – Стефано Боери, Джанандреа Барека и Джовани Ла Вара. Комплексът се състои от две кули с височина 80 метра и 112 метра, в които са разположени около 800 дървета (480 по-големи дървета, 300 по-малки, 15 000 многогодишни и/или почвопокривни растения и 5 000 храсти), осигуряващи количество растителност еквивалентно на 30 000 квадратни метра гори и подраст, които са концентрирани върху 3 000 квадратни метра градска повърхност.
На фона на заобикалящата го хилядолетна история и архитектура, Bosco Verticale представя формат на архитектурно биоразнообразие и поставя нов стандарт в устойчивия дизайн. Фасадата привлича погледите с множеството иновативни елементи, прагматични решения и цветови контрасти. Интегрираните в нея растения не само са декоративен прототип на архитекта, но и са начин да се създаде подходящ микроклимат за формирането на съвременна градска екосистема.
Bosco Verticale се превърна в нов символ на Милано
Комплексът е забележително по своя мащаб произведение на съвременната архитектура, което е еталон за синхрона между инженерството, технологиите и природата. Този принцип на вариация действа и във връзка с различните обработки, прилагани отстрани на кулите и различните етажи, където изборът и разпределението на растенията и дърветата отразява както естетическите, така и функционалните критерии, които са с цел адаптиране към посоката и височините на фасадите. Растителността по фасадите на Bosco Verticale не отразява и не увеличава слънчевите лъчи, а ги филтрира, създавайки уютен микроклимат в помещенията без вредно въздействие върху околната среда.
Зелената завеса „регулира“ влажността, произвежда кислород и абсорбира въглероден диоксид и микрочастици – комбинация от характеристики, които носят на проекта редица престижни награди. Част от тях са International Highrise Award (2014 година) от Немският музей на архитектурата във Франкфурт и CTBUH Award (2015 година) за най-добрата висока сграда от Съвета за високи сгради и градски местообитания (Council on Tall Buildings and Urban Habitat) в Чикаго, както и златните рейтинги на LEED и WELL сертификатите. Отличията свидетелстват за приноса на комплекса Bosco Verticale към иновативната архитектура, както и ролята му в трансформирането на градския пейзаж и в насърчаване качеството на околната среда в градовете.
Bosco Verticale насърчава жизнената и устойчива архитектура
Концепцията на Bosco Verticale определя не само градските и технологични характеристики на проекта, но и архитектурния език и неговите изразителни качества. Кулите се характеризират с големи, шахматно разположени и надвиснали балкони, които са предназначени да побират големи външни вани за растителност и да позволяват безпрепятствен растеж на по-големи дървета. Здравата стоманобетонна конструкция от леки, но устойчиви материали, е изградена така, че да издържа голямото натоварване, без да се нарушава стабилността им. За да придадат още по-естествен и жизнен вид на фасадата, архитектите използват порцеланов камък в типичния кафяв цвят на кората. По този начин наподобяващият двойка гигантски дървета силует създава един още по-реалистичен и великолепен образ на комплекса.
За контраст в тази цветна феерия е добавена бяла каменна облицовка, която покрива декоративните хоризонтални ленти на балконите и част от парапетите. Ритмичността в структурата на фасадата придава една своеобразна раздвиженост на архитектурните модули. Така още повече се засилва присъствието на растенията в дизайна на композицията. Принципът на вариацията от детайли, разпределението на дърветата и различните обработки са приложени така, че да се адаптират посоката и височините на отделните етажи.
Развитието на растителния компонент предшества живота на комплекса. Растенията, предназначени да бъдат засадени на кулите, са предварително култивирани в специален ботанически „разсадник“, за да привикнат да живеят в подобни условия. Следователно, присъствието на растителния компонент означава, че Bosco Verticale е по-скоро набор от процеси, отчасти естествени, отчасти управлявани от човека, които съпътстват живота и растежа на обитавания организъм с течение на времето, а не просто архитектурен обект.
Bosco Verticale е дом за дървета, в който живеят и хора, и птици
Няколко години след построяването на Bosco Verticale двете кули са създали местообитание, което е заселено от множество животински видове (около 1 600 екземпляра птици и пеперуди).
Вариациите в цветовете и формите на растенията създават невероятна забележителност през всеки сезон, която е лесно разпознаваема дори отдалеч. Ослепителната гледка, която се разкрива пред жителите и гостите на града, се дължи на хармонията между природата и градската среда, както и на преливащата от цветове естествена завеса. Bosco Verticale е постоянно обновяваща се забележителност на града, чиито цветове се променят в зависимост от сезона и различните видове използвани растения.
Напояването е централизирано. Нуждите на растенията се следят от цифрово и дистанционно управлявана инсталация, докато необходимата вода се черпи основно от филтрираните отпадни води от кулите. Тези решения усъвършенстват техническа концепция за устойчивост, като същевременно се движат в посока на ново биологично разнообразие. Изчисляването на нуждите от напояване се извършва чрез проучване на климатичните характеристики и се диверсифицира в зависимост от изложението на всяка фасада и разпределението на растителността на всеки етаж.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.