Психологията на интериорния дизайн в рамките на екологичната психология се занимава с изследване на връзката между обзавеждането на дома и начина, по който то влияе на поведението на неговите обитатели. Основната цел е да се максимизират положителните ефекти от тази връзка. Чрез психологията на интериорния дизайн може да бъде подобрено благосъстоянието на индивида.
Различни съвети за обзавеждане, описани от дизайнери, могат да бъдат внесени в дома, за да намалят тревожността и да допринесат за цялостното по-добро усещане от обитаването на пространството.
Органични форми
Твърде много прави линии и остри ръбове в едно помещение могат да създадат усещане за повишена тревожност. Проучвания показват, че мозъкът интерпретира тези форми като опасни, активирайки механизъм за оцеляване, който предизвиква серия от емоционални и химически реакции. Това включва освобождаването на адреналин и кортизол – два химикала, които, могат да навредят на здравето при продължително излагане. За да не се създава това усещане, могат да се добавят мебели с извити форми.
Извивките омекотяват атмосферата на пространството и имат успокояващ ефект върху ума. Не е случайност, че през последните няколко години в обзавеждането на дома се набляга на извитите органични форми. Закръглена ваза, кръгло огледало или само застилане на одеяло върху острия ръб на стол може да омекоти обстановката. Тези малки промени могат да успокоят ума и да позволят на нервната система да се отпусне.
Растителност
Има причина растенията да са толкова популярни в обзавеждането на дома. Растителността повишава настроението и помага при чувство на самота и тъга, защото грижата за живо същество може да донесе удовлетворение и усещане за цел. Проучвания показват, че изкуствената растителност също има положително въздействие върху психичното здраве.
Произведения на изкуството
Изследвания на невробиолози от Лондонския университетски колеж откриват, че гледането на произведения на изкуството може да предизвика същите чувства, които се изпитват при влюбване, както и да повиши нивата на допамин (хормон на доброто настроение). Внасянето на изкуство в обзавеждането на дома може да има дълбоко въздействие върху благосъстоянието.
Произведения с по-ярки и енергични цветове могат да бъдат зареждащи и подходящи за общите пространства като хола и трапезарията. За спалните се препоръчват успокояващи абстракции или пейзажи в меки, неутрални тонове, които да превърнат стаята в място за презареждане. Екстровертите могат да се насочат към по-смели произведения, докато интровертите може да предпочетат по-меки и сдържани творби.
Снимки на неща, които създават щастие – снимки на децата, домашния любимец или специален момент от минала ваканция – са ключови за подобряване на настроението.
Огледала
Обичайно е използването на огледала да се насърчава в обзавеждането на дома, защото те спомагат визуално за увеличаването и осветяването на пространствата. Въпреки това огледалата понякога могат да добавят визуална сложност към помещението, като отразяват всичко около себе си. Ако стаята вече е претрупана, само ще усилят усещането за хаос.
Огледалата могат да предизвикат безпокойство у някои хора, които се оглеждат твърде често. Това важи особено за хора, които страдат от телесна дисморфия – нездравословна обсесия с определени аспекти на външния вид. Проучвания на Института по психиатрия, психология и неврология в Лондон показват, че някои хора съобщават за повишено чувство на тревожност и стрес, когато прекарват продължително време пред огледало.
Безпорядък
Поддържането на дома в ред е важно за психичното здраве. Установено е, че безпорядъкът може да увеличи нивата на кортизол (хормона на стреса), което води до напрежение, тревожност и други здравословни проблеми.
Хроничният безпорядък влияе на способността на имунната система да се справя с инфекции и на начина на храносмилане. Той може да наруши моделите на съня, а изследвания показват, че дори може да доведе до здравословни проблеми като диабет тип 2 и сърдечни заболявания.
Прекалено много предмети върху откритите повърхности в дома могат да допринесат за стреса, защото стават твърде визуално сложни за възприемане от мозъка. От друга страна, липсата на каквито и да било предмети също може да създаде напрежение, защото обикновено на показ са нещата, които рефлектират на личността. Най-добрият начин да се намери баланс е да се изчисти всичко от откритите повърхности и след това бавно да се връщат предметите един по един, докато не се почувства комфорт.
Ако справянето с безпорядъка звучи като непосилна задача, се препоръчва да се започне с малка зона – едно чекмедже, ъгъл на бюрото или кутия за обувки в гардероба. Подреждането на една малка част ще създаде усещане за постижение и може дори да мотивира последващите дейности.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.