Когато става въпрос за преобразяване на дома, основни дизайнерски умения и трикове могат да накарат малките стаи да изглеждат по-просторни, обикновените пространства да изглеждат по-елегантни и дори да вдъхновят бъдещи дизайнерски проекти. А най-хубавото е, че тези стратегии са достъпни за всеки, независимо от опита в дизайна.
Всичко може да вдъхновява – от завладяващ тоалет с привлекателна цветова палитра до градина, която е изпълнена с текстурите на различни растения. Тези цветове и текстури по-късно могат да вдъхновят дизайнерските проекти – от избора на цветова схема за стаята до подбора на мебели. От тези елементи на вдъхновение може да бъде създаден списък с детайлите, които са направили впечатление, както и с необходимите вещи за всяка стая. Отмятането на точки в списъка ще опрости процеса на дизайн и ще внесе увереност и мотивация за завършването на проектите.
Илюзията, която правилните цвят и покритие боя могат да внесат
Боядисването на интериорни врати с високогланцово покритие придава луксозно и изискано излъчване. Черният цвят е класика, но експериментирането с различни цветове е добра идея, за да добие пространството по-персонализиран вид. Друг вариант е гланцово покритие на тавана, което ще създаде драматичен и впечатляващ ефект. Ключов елемент при професионалния дизайн е, че таванът се третира като петата стена в пространството. Стилизирането на тавана е също толкова важно, колкото и останалата част от помещението. Освен с боя той може да бъде облечен с тапети, текстури или декоративни архитектурни елементи като греди или облицовки. Декоративните греди добавят текстура и интерес, без да са структурно необходими. Могат да бъдат оцветени в тонове, съответстващи на останалите дървени елементи в стаята, за да създадат усещане за хармония. Боядисването на стените, первазите и корнизите в един и същ цвят създава усещане за височина и простор. Това нарушава традиционните правила за контраст между елементите, позволявайки на пространството да изглежда по-кохерентно и съвременно.
Превръщане на личния почерк в дизайнерски шедьовър
Огледалата в един дом не само отразяват светлината, но и създават усещане за повече простор и енергия. Огледало в декоративна рамка може да служи за облекло на голата стена, за елемент на изкуството, за източник на отразената светлина. То може да създаде илюзията за по-просторно помещение. Празната стена може да бъде декорирана и с колекция от изображения в еднакъв стил или цвят. С търсенето на все по-устойчиви решения за дома и природата, тенденциозно се пазарува в антикварни магазини, където има разнообразие от аксесоари, които внасят повече уникалност. Всяко произведение, дори детска рисунка, може да придобие повече стилистика, ако е добре рамкирано. Всичко може да бъде изкуство – колекция от грамофонни плочи, музикални инструменти или сувенири, колекционирани по време на пътувания. Хобито и страстта могат да се превърнат във фокусна точка на стаята.
Нещо, което е почти задължително за уюта на дома е зеленината – цвете, растение, дърво или друг естествен елемент. Използването на органични материали, като лен, памук, дърво или камък, също внася уют. Аксесоари като ленени възглавници, вълнен килим или ратанова кошница създават усещането за топлина в дома.
Малките стаи, като баните за гости, предоставят идеална възможност за експериментиране с дръзки дизайни. Поради по-малките си размери разходите за материали могат да бъдат по-ниски, което позволява използването на по-луксозни решения. Тъмните и драматични дизайни в такива пространства могат да създадат усещане както за лукс, така и за комфорт.
Професионални съвети за осветление
Ключово за всеки дом, който изглежда професионално обзаведен, е наслояването на осветлението. Наслояване означава, че погледът се движи из стаята, следвайки слоевете светлина. Осветлението може да е вградено – плафониери или пендели – които висят от тавана, или красив полилей, който приветства при входа. Освен основното осветление обаче е редно да бъдат осветени и тъмните ъгли в жилището, за да изглежда пространството по-голямо. Погледът преминава от един източник на светлина към друг.
Стенните аплици обикновено се монтират малко над нивото на очите – обикновено около от 150 сантиметра до 165 сантиметра от пода. Това важи и за произведения на изкуството, които са предназначени за стените.
Осветлението около огледалото в банята може да е предизвикателство. За равномерно осветяване на лицето най-подходящи са вертикални стенни аплици от двете страни на огледалото. Ако то е кръгло, може да се приложи LED лента по цялата му обиколка. Хоризонталните лампи над огледалото хвърлят сенки върху лицето, а това не създава подходящи условия за гримиране или друг вид сутрешна рутина.
Дизайнерски трик, който е силно препоръчителен за всяко пространство, в което се търси усещане за лукс и елегантност, е поставянето на всички осветителни тела на димери. Те позволяват регулиране на светлината и създават приятна атмосфера.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.