Винтидж интериорът празнува индивидуалността като съчетава елементи от различни времеви периоди по начин, който е едновременно хармоничен, но и приятно непредсказуем. Стилът е визуално тъкане, в което всяка нишка разказва различна история, но заедно изтъкават хармония. Овладявайки баланса и умишлеността, винтидж дизайнът създава пространство, което е вечно, лично и изпълнено с характер.
Съчетавайки елегантност и чувство за носталгия, винтидж интериорът черпи вдъхновение от различни епохи, добавя нотка на красота и функционалност и позволява хармонично съчетание на традиционни и модерни дизайнерски стилове. Винтидж стилът пренася чара на миналото в настоящето, комбинирайки дизайнерски елементи, които са устояли на времето.
Чаровните ретро стилове, които вдъхновяват винтидж дизайна
Благодарение на своята адаптивност някои от стиловете на миналия век са практически имунизирани срещу преминаващите тенденции на интериорния дизайн. С винтидж мебелите и антикварния си декор те будят носталгия и вдъхновение.
Модернизъм от средата на миналия век: модернизмът от средата на миналия век във винтидж интериора е проектиран с органични извивки, чисти линии, свързаност с природата, семплост и функционален дизайн от 40-те до 60-те години на XX век. Този стил се характеризира с усещане за минимализъм и фокусиране върху запазване на простотата.
Бруталистичен интериорен дизайн: присъствието на бруталистичния дизайн продължава да се забелязва и до днес. Този поляризиращ стил се появява в средата на XX век – основно през 50-те и 60-те години. Характерни за него са суровите черти и използването на сурови индустриални материали. Бруталистичните структури често включват смели геометрични форми като правоъгълници, квадрати и кубове. Дизайнът е семпъл и се забелязва липса на сложни детайли. Брутализмът поставя голямо значение върху функционалността и утилитаризма – приоритет е предназначението на пространството и неговата функция, а не декорацията. Бруталистичните сгради често имат монументалност и изглеждат масивни и внушителни. Те могат да доминират в околната среда и да създават усещане за сила и вечност. Много бруталистични интериори имат скулптурни качества.
Арт деко: появил се през 1920-те и 30-те години, първо във Франция, а след това и в САЩ, арт деко се характеризира с комбинация от луксозни материали, смели геометрични форми и орнаментика. Интериорите в стил арт деко често включват изискани материали като екзотични дървета, мрамор, хром, стъкло, лак и метали като месинг и злато. Ярки и контрастни цветови схеми са често срещани в този дизайн. Арт деко е перфектната дефиниция за лукс и блясък.
Викториански стил и последвалия от него „Cottagecore” дизайн: съвременната интерпретация на викторианския интериорен дизайн често се нарича „Котиджкор“. Този стил е опростен и по-малко формален от оригиналния викториански интериор, но съдържа винтидж декор от различни периоди като флорални тапицерии, нелакирани дървени подове и акцентни стени с тапети. Присъщи за интериорите в стил котиджкор са меките и приглушени цветови палитри. Пастелните нюанси, земните тонове и меките флорални мотиви създават уютна и спокойна атмосфера. Мебелите са предимно винтидж или антикварни. Котиджкор пространствата са романтични и очарователни.
Постмодернизъм: друг винтидж стил е постмодернизмът. Игрив и еклектичен, постмодернизмът е почти толкова поляризиращ, колкото и брутализмът. Постмодерният интериорен дизайн възниква в края на XX век като реакция срещу строгите модернистки принципи. Той оспорва традиционните дизайнерски похвати и насърчава индивидуалността и креативното изразяване при създаването на интериори, които са динамични, визуално стимулиращи и провокиращи размисъл. Постмодерният интериорен дизайн смесва различни стилове и епохи. Често съчетава елементи от различни периоди, култури и дизайнерски движения. Комбинацията на стилове създава динамичен и визуално ангажиращ интериор. Използването на ярки и необичайни цветове, асиметрични форми и неочаквани дизайнерски детайли също е характерно за постмодернизма, който би могъл да притежава невероятен хумор с мебели и декор, които включват странни и иронични препратки към традиционни форми. Този стил насърчава освобождаването от стриктни дизайнерски правила и изразяването на уникална креативност.
Обзавеждане с душа, характер, визуален баланс и вечност
Винтидж дизайнът съчетава съвременни стилове с душата на по-стари елементи. Използването на архитектурни елементи като колони или стари дървени греди добавя характер и усещане за история във всеки модерен дом. В по-малки пространства обикновените мебели могат да бъдат орнаментирани с уникални антикварни дръжки за врати, ключалки или панти. В откритите пространства, които включват високи тавани и обширни площи, се набляга на акцентни мебели като винтидж маси и избелени дъбови или боядисани шкафове. Текстурираните материали добавят дълбочина към винтидж стила, а естествените – дърво, вълна и кожа – в комбинация с модерните – стъкло, бетон и метали – могат да създадат неповторими пространства в дома. Когато става въпрос за цветове, винтидж декорът често използва меки и приглушени тонове, които напомнят за отминалите дни. Пастелните нюанси и избледнелите тонове предизвикват усещане за спокойствие и носталгия.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.