Обзавеждането на дома е не само въпрос на естетика, но и мощен инструмент за влияние върху човешките емоции и поведение. Мебелите, цветовете, текстурите и светлината могат да бъдат използвани съзнателно, за да се подобри качеството на живот и психическото благосъстояние.
Материали
Присъствието на твърде много пластмаса, ламинирани или синтетични материали и тъкани в обзавеждането на дома може да има негативен ефект върху благосъстоянието. Студените материали, като стъкло, пластмаса и метал, могат да потиснат настроението, ако не са „затоплени“ с естествени материали като дърво, съдове от глина, вълна, юта и други. Тактилните усещания и материалите, които са приятни на допир, също могат да успокоят нервната система. Хората имат подсъзнателна склонност да търсят връзка с природата, затова включването на естествени материали в обзавеждането на дома може да допринесе за повече спокойствие.
Осветление
Едно от най-важните неща в интериора, които могат да подобрят настроението, е увеличаване на количеството естествена светлина. Излагането на слънчева светлина предизвиква освобождаването на серотонин – химическо вещество, което подпомага доброто благосъстояние. Добре осветеният дом допринася за по-енергично усещане. Ако в помещенията не навлиза достатъчно естествена светлина, може да се внесе допълнителна чрез използването на светла боя, огледала, тапети и различни светлинни източници.
Количеството светлина в обзавеждането на дома е ключово, но температурата на светлината също е важна. Тя влияе на настроението и циркадния ритъм. Когато циркадният ритъм е нарушен, това може да доведе до безсъние и влошено настроение. По-топлото осветление създава усещане за уют и комфорт. От съществено значение е и позицията на източниците на светлина. Интензивната ярка светлина буди чувства на напрегнатост и дискомфорт.
Цветове
През годините са проведени множество изследвания за психологическите ефекти на цветовете в обзавеждането на дома. За успокояващи цветове, част от студената цветова гама, се считат зеленото, синьото и лилавото, които напомнят за зелени ливади, синьо небе и поле с люляци. Топлите цветове – червено, жълто и оранжево – напомнят за слънце и огън.
Синият цвят забавя метаболизма, сърдечния ритъм и кръвното налягане. Това може да има успокояващ ефект върху ума и тялото. Червеното е стимулиращ цвят, създаващ усещане за енергия, който може да спомогне за намаляването на депресията, но има и възможен контраефект – буденето на чувства на гняв и агресия. Оранжевият цвят е отличен избор в обзавеждането на дома, ако се търсят ползите на цветовата терапия. Използва се като естествен антидепресант и помага на самочувствието. Свързан е и с подсилване на имунната система и с подпомагане на храносмилането. Зеленият цвят е чудесен начин да се внесе природата в дома, защото е свеж и релаксиращ, насърчава чувства на баланс и хармония и помага за намаляване на нивата на тревожност и стрес. Кафявото е неутрален цвят, който е свързан със земност, стабилност и комфорт. Счита се, че жълтият цвят подобрява настроението и противодейства на стреса, но изследвания показват, че може да бъде и разсейващ.
Обзавеждането на дома се свежда до индивидуални преференции. Препоръчително е да се използват цветове, които отразяват предпочитанията на обитателите. Въпреки това има някои универсални правила по отношение на цветовете – по-светлите и по-малко наситени цветове са по-релаксиращи, докато по-тъмните, по-ярките и сатурирани цветове са по-енергизиращи.
Мебели
Друг аспект от обзавеждането на дома, който оказва влияние върху емоциите, е разположението на мебелите. Пространствата, през които е лесно да се преминава и които насърчават социалното взаимодействие, намаляват тревожността и чувството на пренатовареност. Съществува и теория, че внасянето на симетрия може да помогне за подобряване на настроението. Ако пространството е твърде стеснено, най-вероятно мебелите се нуждаят от малко „пространство за дишане“. За целта мебелите могат да се раздалечат един от друг или определена мебел да бъде изцяло премахната и да се постави в друга стая.
Свободното движение в дома не е волност, а необходимост. Доста често се избягва поставянето на мебели директно пред врати и образуването на претрупаност в основните пътеки на дома. Освен че предоставя нов поглед върху разположението на обзавеждането на дома и разчупва монотонността, разместването на мебелите може да по съдейства за прекъсването на негативни модели на мислене.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.