В динамичния свят на интериорния дизайн, еклектичният стил се утвърждава като завладяващ и многообразен подход, който се освобождава от традиционните граници. Базирайки се на разнообразие, креативност и индивидуалност, еклектизмът съчетава различни елементи, епохи и култури в едно хармонично пространство. Еклектиката продължава да придобива популярност благодарение на способността си да създава уникални, изпълнени с характер интериори, които отразяват индивидуалността на дома. Докато някои тенденции идват и си отиват, еклектичният дизайн предоставя безкрай възможности за създаването на интериори, които са уникални и многообразни като хората, които живеят в тях.
Възникване на еклектиката
Понятието еклектика произлиза от гръцката дума „eklektikos”. Думата е често използвана във философията и насърчава подбора на най-добрите доктрини от множество школи и комбинирането им, за да се образува една уникална школа на мисълта, специфична за човека, избрал доктрините.
В края на 19-ти и началото на 20-ти век, архитектурата следва философската концепция и избира най-добрите елементи от съществуващите до момента стилове като готика, неокласицизъм, Ар нуво и други, за да създаде ново уникално архитектурно движение. В този момент еклектичният интериорен дизайн се заражда като стил, комбиниращ както различни епохи, така и различни мотиви, текстури и цветови палитри, които позволяват персонализация, която е изцяло съобразена с индивидуалните предпочитания и с вкуса на обитателя на помещенията.
Характерни елементи в еклектичния интериор
За разлика от други подходи в интериорния дизайн, придържащи се стриктно към специфичен стил или епоха, еклектиката се характеризира със смесената си естетика, в която различни дизайни, цветове и материали съществуват хармонично. Тази естетика насърчава експериментирането и личното изразяване. Това позволява комбинирането на винтидж обзавеждане и съвременни мебели, ярки цветове и неутрални тонове, традиционни елементи и модерно изкуство.
Единственото „правило“ в еклектичния дизайн е обединяването на различни интериорни стилове. Други ограничения действително не съществуват, но има някои елементи, които често се използват. Ярките цветове са предпочитани в еклектичната палитра. Насърчава се и смесването на различни мотиви и текстури. Неочаквано красив контраст може да бъде постигнат и чрез комбинирането на винтидж и модерни елементи. Така се удължава животът на дизайна и се създава усещане за обзавеждане на базата на колекциониране на лични преживявания и почитането на различни видове култури.
Тъй като еклектичният дизайн е дълбоко личен и до голяма степен позволява себеизразяването, елементите в интериора разказват история – от сувенир от незабравимо пътуване, през семейно наследена вещ, до произведение на изкуството, което резонира със собственика. По този начин еклектичният дизайн разказва история, вдъхновяваща създаването на интериор, който е не само естетически издържан, но и значим, рефлектиращ житейските пътища на своите собственици.
Обзавеждане в еклектичния стил
Въпреки че еклектичният стил се характеризира с разнообразие от елементи, ключът към усъвършенстването му е чрез създаване на баланс между тях. Балансът може да бъде постигнат чрез поддържането на консистентна цветова палитра, повтарянето на избрани материали и кохезията в различните пространства. Резултатът е интериор, който изглежда както прецизно подбран, така и спонтанен.
Цветовете и текстурите играят важна роля в еклектичния дизайн. Ярките и жизнени цветове често се използват, за да се установи фокусна точка и да се внесе енергия в стаята. Тези цветове могат да бъдат вписани в интериора чрез акцентна мебел, акцентна стена или декоративни аксесоари. От друга страна, неутралният фон може да създаде успокояващ контраст, позволяващ на по-еклектичните елементи да изпъкнат без да претрупват пространството. Текстурите допринасят за дълбочината в еклектичния интериор, а сместването на различни текстури създава визуално завладяваща среда.
Антикварни мебели могат да се съпоставят със съвременни и елегантни елементи, за да се постигане изненадващ и очарователен ефект – диван от Модерния стил може удобно да стои до кресло от Викторианската епоха, а масичка от Индустриалния стил може да бъде допълнена от дървен стол от рустик стила. Комбинирането на нови и стари елементи като класически Персийски килим и модерно осветително тяло или традиционна дървена маса, заобиколена от съвременни метални столове, създава усещането за непрекъснатост, сякаш пространството е жив организъм, който се е развил с времето.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.