Green Line е модерна, елегантна и стилна къща, която се намира във Вармия – отдалечен район в северната част на Полша – характеризиращ се с красива природа и суров климат. Green Line впечатлява със своята индивидуалност и уникален дизайн, в който по един много интересен начин се преплитат съвременната архитектура и почитта към местните традиции.
Под прикритието на заобикалящия я пейзаж, с доста зеленина на покрива, сред изпъстрените с цветя поляни, жилището се отличава със своята нетипична архитектурна форма, която следва силуета на терена, върху който е построена. Хоризонталното оформление става още по-отчетливо със зелена покривна линия, която е изместена спрямо партера. Възползвайки се от различието в нивата, архитектите са проектирали Green Line така, че долната част да бъде отворена към повърхността на езерото, а горната част да се слива със заобикалящата я среда.
Green Line демонстрира дръзкото отклонение от стандартния архитектурен модел
Проектът на Green Line е дело на Пшемек Олчик от архитектурното студио Mobius Architekci, който съумява да оформи пространството, разчупвайки геометрията на пластовете както отвътре, така и отвън. Следвайки топографията, основната жилищна част на къщата е разположена до лек наклон. Умелото адаптиране на архитектурата към структурата на парцела гарантира, че мащабът на къщата с площ 500 квадратни метра не я загрозява. Отличаващото за дизайна на Green Line е изграждането на атриума, който е важен градивен елемент в конструкцията на сградата. Той засилва усещането за уединение, а в зависимост от нуждите големите завеси могат да се затварят и отварят, за да откриват или закриват двора.
Уникалността на тази еднофамилна къща се крие в типичните за региона архитектурни елементи. Единият от тях е свързан с традиционните за Вармия къщи със заострени покриви, които са изградени от отделни парчета дървена плоча и са украсени с дървени дъски с различни шарки. Друг елемент, който умело е използван в този проект, е типичната L-образна форма на сградата, която е вдъхновена от архитектурата на фермите на местните земеделски производители. Всичко това позволява жилището да бъде хем видимо, хем добре прикрито и сливащо се с околността.
Едно различно и интересно тълкуване на съвременната архитектура
Особеното в този различен за съвременната архитектура проект е естествената форма на парцела, която играе важна роля в проектирането на Green Line. В основата на сградата стои окачената над падащия терен 90-сантиметрова стоманобетонна плоча, поддържана от здрава и стабилна система от колони, която е естествено продължение на котата и оформя отделните нива и зони в къщата. Изградените от страната на атриума бетонни плочи много добре подчертават стила и модерния характер на сградата. Хоризонталното оформление става още по-отчетливо със зелена покривна линия, която е изместена спрямо партера. Тя създава впечатлението за натурално създаден хоризонтален разлом, който в горната си част се слива със заобикалящата го среда, а в долната се отваря към езерото.
Фасадата на Green Line също представлява перфектно съчетание между модерното и традиционното. В по-голямата си част тя е изградена от големи прозорци, които започват от пода и стигат до тавана. Освен голямото количество естествена светлина, което внасят в различни части на къщата, те позволяват на нейните обитатели да се наслаждават на прекрасния пейзаж. Впечатление правят и добре подбраните и добавени в конструкцията допълнителни детайли от керамика, алуминиеви плочи и дървени ламели, които са ясна препратка към фронтоните на вармийско-мазурските къщи. Този стил се забелязва и в изчистената форма на покрития с трева покрив, чийто 45-градусов наклон е типичен за голяма част от традиционните селски къщи в областта. Конструкцията позволява навлизането на повече светлина във вътрешното пространство на къщата, а двойната височина спомага за по-добрата циркулация на въздуха в нея.
Архитектите са вложили много творческа мисъл и в оформлението на външната част на имота, където са създали голям открит вътрешен двор, който е проектиран така, че да осигури максимално пространство за забавления, игри и вечери на открито. Част от архитектурата на Green Line е характерният за този регион L-образен дизайн на сградата, който изгражда естествен щит и предпазва дома от силните пориви на вятъра. Външните стълби, характерни повече за обществените сгради, отколкото за еднофамилните къщи, са доста привлекателен архитектурен детайл.
Интериорът също буди възхищение
Необикновеното оформление и изчистените линии са в основата за създаване на съвременно, уютно и комфортно жилищно пространство в Green Line. Ефективното интегриране на къщата в заобикалящия я пейзаж увеличава топлинната маса на конструкцията. Така се намалява необходимостта от климатизация през горещите летни месеци и от отопление през студените зимни дни, а това води до по-ниско потребление на електроенергия и до подобряване на енергийната ефективност. Усещането за уединение в Green Line се засилва от вътрешния атриум и големите завеси, които могат да се затварят и отварят. Стъкленият ъгъл на приземния етаж осигурява достъп на естествена светлина до най-използваемите за обитателите зони.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.