Комбинирайки естетика и функционалност, за да превърнат всяко помещение в истински шедьовър, Марина Стоянова и Димитър Димитров, основатели на студио за интериорен дизайн Nest Studio, създават пространства, които отразяват индивидуалността и стила на обитателите си. Със своята страст към детайлите и безгранична креативност, те превръщат обикновеното в изключително, вдъхвайки живот на мечтите и желанията на своите клиенти. Стиловете им се разминават, като се допълват. Не се поставят в рамки, не търсят лесния път, защото обичат това, което правят, а различните им творчески виждания съществуват в симбиоза.
Как балансирате между естетиката и функционалността при проектирането на пространства?
Марина: Този баланс е естествен, бих добавила и концепция. Ако някое от трите липсва, то не бих го нарекла точно дизайн.
Димитър: За да бъде дизайнът устойчив, той неминуемо ще вземе превес над функцията. Балансът е труден, обикновено едното е повече или по-малко за сметка на другото.
Кои са любимите ви източници на вдъхновение? Как ги прилагате във вашите проекти?
Марина: Вдъхновението често е в малки на пръв поглед неща. Случвало ми се е да е слънчев лъч да речем и как той се проектира на пода и около това да се оформи концепция. Ежедневно пред очите ни преминават толкова много визуални изображения, природа, изкуство. Често дори не си даваме сметка какво точно е провокирало вдъхновението.
Димитър: От една страна, основните ми източници на вдъхновение са самите къщи или апартаменти, които проектираме, с техните особености, а от друга – клиентите с техните специфични изисквания и предпочитания.
Заглавие
ПОдзаглавие
Кой е любимият ви исторически период или стил в интериорния дизайн? Как го интегрирате във вашите проекти?
Марина: Харесвам реконструкции на вековни сгради, чиято красота е запазена и вече подпомогната със съвременни материали, като двете се преплитат хармонично и носят история и послания от различни времена.
Димитър: „Mid-Century Modern“ е стилът, който най-много ми приляга. По негово време индустриалният, продуктовият и интериорният дизайн търпят сериозен възход и иновации. Интегрирането му в интериора е лесно постижимо, особено ако се ползва дадена мебел като акцент. Единственият минус е, че в България го асоциираме със „соц“ мебелите.
Имате ли конкретен проект, който ви е предизвикал личностно и професионално? Какво научихте от него?
Марина: Да, има. Шоурумът на Laminam Bulgaria беше предизвикателство. Работих с голямо желание, доста безсънни нощи, но удоволствието, което изпитвам всеки път, когато съм там, е несравнимо. Безкрайно съм благодарна за този проект и за безрезервното доверие, което ми гласуваха. Този проект ми даде начален тласък и увереност.
Димитър: Това е първият ми проект. От него научих, че когато даваш всичко от себе си, няма как да не успееш.
Ако имате възможност да работите с известен архитект или дизайнер, кой би бил той и защо?
Марина: Би било интересно да се докосна до работата на някои японски архитекти и дизайнери като Nendo, Kengo Kuma, Tokujin Yoshioka.
Димитър: Рей и Чарлз Иймс са ярък пример за новаторство. Техните мебели са актуални и до ден днешен.
Какви са вашите прогнози за тенденциите в интериорния дизайн през следващите години?
Марина: Надявам се в посока на това, че в крайна сметка нашият общ дом е Земята и в тази връзка би трябвало да се развиват и материалите, които се използват, както и начинът на живот на хората.
Димитър: Несъмнено в годините напред ще продължим да виждаме все повече естествени материали в комбинация с високотехнологична функционалност.
Какво бихте посъветвали хората, които правят първите си професионални стъпки в сферата на интериорния дизайн?
Марина: Да се учат и да стажуват при някой, чиято работа харесват. И да не пренебрегват техническата част, която стои зад проектите.
Димитър: Ако са много самокритични, бих ги посъветвал да действат по-смело, а ако не са – да внимават какво правят, защото в крайна сметка някой ще живее в интериора, който са създали.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.