Когато делото на един архитект съчетае поезия и философия, вдъхне живот на обикновеното и доведе възвишеното във всекидневието, то получава своето признание. Благодарение на присъщата си благородна простота и дълбока човечност, творчеството на Лю Дзякун (Liu Jiakun) е удостоено с най-високото отличие в архитектурата – наградата Прицкер за 2025 година. Неговата работа, лишена от стилистични ограничения, отговаря на конкретни реалности и трансформира ежедневието, съчетава утопия и реализъм и, в един свят на архитектурни зрелища, смирено търси пресечната точка между философия и практичност.
Вече десетилетия Лю Дзякун изгражда възприятието за сградата като въплъщение на местната култура и история, естествено продължение на заобикалящия свят. В неговото разбиране мисията на архитектурата е да култивира преживявания и да разкрива характеристиките на общността. За да постигне това, архитектът съчетава дълбоките традиции на китайската философия с таланта на местните майстори. Вместо да развива отличителна естетика, той следва стратегията си да създава пространства, които насърчават свързването между хората и работи с усет към стойността на обикновеното. Самият архитект казва, че се стреми да бъде „като вода“ – да се впише ненатрапчиво в пространството. Така творчеството му се превръща в крепост на автентичността в свят, в който стилът често измества смисъла като водеща цел на изкуството.
От тишината на словото до славата на наградата за архитектура Прицкер
Привлечен от експресивната сила на изкуствата, Лю Дзякун избира архитектурата, защото я чувства близка до рисуването. Разочарован от строгостта на професията, бързо се отказва от нея. Търсенията му го отвеждат в Тибет и Синдзян, където пише, рисува, медитира и утвърждава убеждението, че творчеството трябва да бъде лично и преживяно. След няколко публикувани книги една изложба възражда страстта му към архитектурата, показвайки му, че тя може да бъде медиум за лично изразяване, а не просто институционална функция. През 1999 година тазгодишният лауреат на престижната награда за архитектура Прицкер основава своето студио Jiakun Architects в родния си Чънду, столица на провинция Съчуан.
Когато районът е опустошена от земетресение през 2008 година, Лю Дзякун открива неочакван отговор – „възродената тухла“, представляваща отломки, превърнати в строителен материал. Освен практична, идеята носи поетично послание за надежда, която се ражда от разрухата, и намира място в ключови проекти на носителя на авторитетната награда за архитектура Прицкер като мемориала, който е посветен на загиналата при земетресението Ху Хуейшан, кампуса на Novartis в Шанхай и музея Shuijingfang. Същите тухли намират приложение и в многофункционалния комплекс Xicun Compound, който е създаден през 2015 година. Лю Дзякун се противопоставя на безчувственото разделяне на пространствата според строго определени функции и приоритизира флуидност, която благоприятства социализацията и споделянето и превръща комплекса в манифест срещу негативните ефекти от презастрояването.
Лю Дзякун и насищането на човешкото преживяване със смисъл чрез архитектурата
Лауреатът на тазгодишната награда за архитектура Прицкер определя себе си като „закъснял“ участник в архитектурната сцена заради годините, прекарани в артистични търсения. Това време обаче успешно освобождава погледа му от академичната догма. Творчеството му не следва тенденции, а се захранва от традициите и търси хармония между локалното и универсалното. Сградите му се раждат от средата, изградени в сътрудничество с местни занаятчии, чиито умения оставят в тях отпечатък на човечност.
Вдъхновен от традиционната китайска архитектура, Лю Дзякун извлича нейната мъдрост, без да я възпроизвежда. Музеят на императорската пещ за тухли в Суджоу (2016) и Музеят на каменните скулптури Luyeyuan (2002) интерпретират духа на миналото със средствата на съвременността. За Лю Дзякун архитектурата е културен процес, който се обогатява с всяка нова творба. Освен архитект, носителят на престижната награда за архитектура Прицкер е и мислител, и преподавател, който отстоява философия на „подходящите технологии“, които са близки до човека и природата като алтернатива на индустриалното зрелище, което доминира съвременния свят.
Международната награда за архитектура Прицкер и световното признание
Решението на журито през 2025 година да удостои Лю Дзякун с престижната награда за архитектура Прицкер не изненадва онези, които следят световната сцена. Участията на архитекта във Венецианското биенале (2008, 2016), изложбата в галерия AEDES в Берлин (2017) и проектирането на първия Serpentine Pavilion извън Лондон, изграден в Пекин през 2018 година, ясно заявяват мястото му в съвременната архитектура. В мотивите си журито отбелязва, че Дзякун „извежда обикновеното до духовно преживяване, без да жертва човешкия мащаб“.
Самата награда за архитектура Прицкер е най-престижното международно отличие за принос в архитектурата. Смятана за „Нобелова награда“ в професията, тя се връчва ежегодно на живи архитекти, съчетаващи талант, визия и обществен ангажимент. Лю Дзякун е едва вторият китайски архитект, който е удостоен с наградата за архитектура Прицкер след Уан Шу (Wang Shu) през 2012 година. Отличието включва 100 000 щатски долара и бронзов медальон с думите на Витрувий: „здравина, полезност, красота“. Отличаването на Лю Дзякун затвърждава посоката на наградата към социално ангажирана, контекстуална и културно осъзната архитектура. Това е знак, че високото архитектурно признание вече не търси само визуално внушение, а дълбочина, отговорност и връзка с човешкия опит.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.