Тенденциите в интериорния дизайн действат като огледало, показвайки откъде идваме, какво ценим в даден момент и накъде вървим. Те са напомняне, че дизайнът винаги се развива, точно като нас. 2025-та ще бъде годината на смели и елегантни тенденции в интериорния дизайн, както и на цветни пространства, които са изпълнени с много индивидуалност.
Максимализъм
До неотдавна понятието „максимализъм“ пораждаше представа за зеброви шарки, леопардови принтове и стаи, които са препълнени с вещи. Но тази година носи нова, много по-курирана и подбрана форма на максимализма, която набляга на комфорта, а не на излишъка. Този нов максимализъм създава уютни и изпълнени с индивидуалност пространства. Тенденцията в интериорния дизайн е смела, но и обмислена, а цветовете и текстурите се съчетават, за да разкажат история. Десетилетия наред доминираше минимализмът. Разбира се, чистият и семпъл стил винаги ще бъде предпочитан от някои, но от 2020-та година насам все повече хора се обръщат към максимализма, защото той кара дома да се чувства по-топъл, по-приветлив и по-жив.
Скрити врати и уреди
Тенденция в интериорния дизайн, която навлиза все повече през 2025-та година и вероятно ще остане популярна и в бъдеще, са вратите без дръжки, боядисани или облицовани сходно със стените, за да останат максимално незабележими. Скритите врати в кухните често се използват за прикриване на килери или сервизни помещения. Тези скрити проходи се сливат безпроблемно с шкафовете, за да може пространството да изглежда по-подредено. Скритите врати могат да бъдат вградени и в библиотеките. Отвън те изглеждат като част от библиотеката, но целият рафт се отваря, за да разкрие тайно пространство – домашен офис, уютен кабинет или дори стая за игра. Скритите врати – с равни повърхности и без видими дръжки – в коридорите позволяват на пространствата да се сливат плавно едно с друго.
Друга тенденция в интериорния дизайн е кухненските уреди да се прикриват с дискретен стил – както големи, така и малки уреди се скриват зад шкафове, които се сливат със стила на останалата мебелировка, за да се постигне единен и изчистен вид. Внасянето на скрити елементи в дома не само прави дизайна по-стилен и подреден, но добавя и елемент на мистерия и магия в пространството.
Облицоване
Облицоването също е тенденция в интериорния дизайн, при която няколко повърхности се покриват с един и същ материал. Това е доста популярен процес в света на дизайна през последните години, в който един цвят покрива стаята от тавана до пода – включително стени, первази и тавани – а понякога дори и врати, за да се постигне хармоничен и унифициран външен вид. Сега тази практика се развива по нови и вълнуващи начини.
Двойното облицоване използва два цвята вместо един. Облицоването с плочки покрива подовете, стените, понякога дори и таваните, създавайки спа ефект в баните. Тази техника се използва и в кухненските пространства. Облицоването с шарки включва използването на един и същ текстил за покриване на различни текстилни повърхности в стаята – тапети, завеси и акцентен стол с една и съща шарка. Облицоването с дърво обгръща пространствата в топли, естествени дървесни тонове, често с един и същ вид дърво, за да се създаде уютна атмосфера. Това понякога се нарича и облицоване с материал. Използват се и други материали – мрамор или мазилка – за да се постигне същият ефект.
Тавани
Изразителните тавани остават актуална тенденция в интериорния дизайн и през 2025-та година. Те са още една повърхност за добавяне на индивидуалност и дълбочина в пространството чрез детайлни корнизи, дървени греди или тапети. Таваните се третират като пета стена в интериорния дизайн. Изразителните тавани привличат погледа нагоре и създават усещането за пространственост. Те могат напълно да променят усещането в едно помещение. Тъмният таван прави стаята по-интимна и добавя комфорт в по-просторните стаи. През 2025-та година, когато интериорният стил все повече се стреми към създаване на завладяващи и уютни пространства, изразителните тавани са чудесен начин да се постигне това усещане.
Винтидж
Сред най-вълнуващите неща от тенденциите в интериорния дизайн за 2025-та година е колко много вдъхновение се черпи от миналото. Това не е просто копиране, а преосмисляне. Дизайнерите черпят елементи от различни епохи като Арт деко, викториански стил, крафтсман (занаятчийски стил), както и осъвременяват 70-те и 80-те години на миналия век.
Арт деко внася своята характерна елегантност с богати материали, геометрични шарки и луксозни покрития като кадифе и лак. От Викторианската епоха се наблюдава любовта към декоративни елементи, наслоени шарки, орнаментирани детайли и тъмни дървесни тонове, които добавят изобилие и драматизъм. Крафтсман стилът вдъхновява използването на топли дървесни тонове като дъб и орех, вградени шкафове, корнизи и детайлна изработка, която създава усещане за автентичност и вечност.
70-те и 80-те години вдъхновяват земни палитри, ярки цветове, смели геометрични фигури, многоцветни килими, гланцирани покрития, месинг и стъкло. Тази тенденция в интериорния дизайн поражда усещането за дълбочина в пространствата и разказва за тях, за да се впише перфектно в настоящата тенденция за създаване на домове, които са лични, смислени и внимателно подбрани.
Дълго време скандинавският стил с бледите дъбови и бели елементи доминираше в дизайна, но сега се забелязва промяна. Тъмните дървесни тонове – дъб, махагон и орех – се завръщат. Тези богати тонове създават усещане за традиционност, добавят дълбочина и изтънченост. Тъмното дърво се използва за кухненски шкафове, мебели, подове и дори за тавански греди. Тази промяна ясно отразява движение от минималистичния стил към нещо по-топло и по-заземено.
Цветове и текстури
В цветовата палитра преобладават топли и богати тонове – бордо и нюанси на кафявото, както и меки, приглушени зелени и сини тонове. Тенденциите в интериорния дизайн на тъмни и дълбоки тонове остават актуални и в тон с уютните и балансирани пространства.
За 2025-та година Behr избират Rumors – дълбок рубиненочервен цвят, който внася комфорт и топлина във всяко пространство. Benjamin Moore посочват като цвят на годината Cinnamon Slate, който е смес от сливов нюанс и кадифено кафяво. Sherwin Williams не успяват да се спрат само на един цвят и създават цветна капсула от девет нюанса. Pantone обявяват за цвят на 2025-та година Mocha Mousse – топъл и богат кафяв – с посланието да се радваме на малките неща в живота.
Текстурата е огромен акцент в тенденциите в интериорния дизайн през 2025-та година. Сетивният елемент в текстурите е също толкова важен, колкото и визуалният. Наблюдават се множество тактилни покрития – матирани, глинени, варови мазилки и бои, както и марокански таделакт. Дизайнерите избират тези покрития, защото внасят земно усещане и представата за ръчна изработка. Отразявайки влиянието на Арт деко стила, лъскавите и лакираните покрития също са на мода, особено при шкафовете, стените и някои мебели.
Кадифето и шенилът са на преден план при текстилите. Кадифето се насочва към по-матови завършеци. Буклето – текстура с вид на плюш – все още е фаворит сред дизайнерите. Множество мебели с тази текстура бяха представени на миланския Salone del Mobile – най-голямото изложение за дизайн в света.
Комбинациите от метали също остават актуална тенденция в интериорния дизайн през тази година. Смесването на метали, като месинг, бронз, сребро и полиран хром, добавя дълбочина и измерение в пространствата. Наблюдава се също тенденция към метали с патина или старинен вид като нелакиран месинг, който придава усещане за история и характер. Едновременно с това полираните покрития, като хром, се завръщат, за да балансират топлите тонове, които доминираха през последните години.
Смарт технологии
Смарт технологиите все повече се интегрират в тенденциите в интериорния дизайн през новата година. Акцентът е върху създаването на по-оптимизирани и безопасни домове. Адаптирайки се към циркадните ритми, смарт осветлението е по-развито, за да повишава енергията през деня и да насърчава релаксацията вечерта. Управлението на температурата, смарт ключалките и камерите за сигурност се откриват във все повече пространства. Дистанционно управляваните щори също са чудесен начин за управление на светлината и уединението. Кухните също се променят. С напредъкa на изкуствения интелект едно е сигурно – домовете ще бъдат все по-свързани със смарт технологиите.
Форми
Кривите форми са тенденция в интериорния дизайн от известно време насам, а през тази година ще бъдат още по-предпочитани. Това е реакция срещу твърдите линии и минимализма, които дълго време доминираха дизайна. Кривите повече се доближават до органичните форми и са по-меки и приветливи, внасяйки топлина и индивидуалност в пространствата. След няколкото предизвикателни за човечеството години, в които голямо количество време се прекарваше по домовете, много хора поискаха пространствата да се превърнат в емоционални убежища, за да не са само функционални помещения.
Кривите форми внасят и носталгия. Те напомнят за някои от най-емблематичните дизайнерски епохи като Арт деко и игривите мебели от 70-те години. Чрез смесване на исторически влияния със съвременна чувствителност се създават пространства, които изглеждат нови и вълнуващи, но са същевременно вечни. През 2025-та година кривите ще са навсякъде – в мебелите, вратите, гърбовете на кухните, огледалата с форма на щит и извитите кухненски шкафове.

CHERTI
Електронна медия за архитектура, строителство, интериорен дизайн и обзавеждане.